Vakıf Başkanı Nurettin Girginer'in Genel Kurul Konuşması

 / HABERLER-DUYURULAR

Vakıf Başkanımız Nurettin Girginer'in 8. Olağan Genel Kurul konuşması:

Demiryollarımızın bünyesinde kurulu bulunan sendika ve derneklerimizin Değerli Başkan ve Yöneticileri,
Ülkemizin dört bir tarafından, Vakfımızın 10. Olağan Genel Kurulunu oluşturmak üzere gelen değerli delegelerimiz;

 Genel Kurulumuza hoş geldiniz diyor, şahsım ve yetkili kurullarımız adına hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Vakfımızın kuruluşundan bugünlere gelmesinde büyük emek sarf eden, başta Ölüm Yardım Cemiyetimizin kurucuları olmak üzere, o günden bu güne kadar dernek ve vakfımızın çeşitli kademlerinde görev alarak hizmet veren başkan ve yöneticilerimize en içten şükranlarımı sunuyor, hayatta olmayanlara Allah’tan rahmet diliyorum.

10. Olağan Genel Kurulumuzu işçi, memur, emekli, çalışan hep birlikte, bütün TCDD ailesi olarak bir arada gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 Değerli Delegelerimiz, Kıymetli Konuklar;

Vakfımız, üyelerimizin ve çocuklarının doğumundan başlayıp eğitimine, askerliğine, evlenmesine, konut ve araç almasına, sosyal güvenliğinden ölümüne kadar yaşamının her alanında onların yanında yer almaya çalışmakta, her geçen gün sunduğu hizmetleri çeşitlendirmek için gayret göstermektedir.

 Görev süremiz içerisinde üyelerimiz arasında fark gözetmeden her üyeye eşit hizmet götürmeye gayret sarf ettik. Hiçbir zaman işçi-memur veya çalışan-emekli gibi bir ayrım içerisinde olmadık. TCDD’de bünyesinde kurulu bulunan sendika ve derneklerle işbirliği içerisinde olduk. 10. Olağan Genel Kurulumuzu da bu düşünceden hareketle birlik ve beraberlik içinde gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 Değerli Delegelerimiz;    

Vakfımızın Mayıs 2022 itibari ile 48.578 emekli, 1.789 çalışan olmak üzere toplam 50.367 üyesi bulunmaktadır.

Her geçen gün yeni üyeler Vakfımıza kaydolmaktadır. Vakfımızın 1.789 çalışan üyeden 1.107’si Vakfımıza üyeliğin yeninden başladığı 15 Haziran 2012 tarihinden sonra üye olmuştur. Bundan sonra da üye sayımızın artırılmasında dernek ve sendikalarımızın katkılarını önemsiyor ve bekliyoruz.

 Vakfımız gerek üye yapısı ve üye sayısı, gerek yerine getirdiği fonksiyonlar, gerekse sadece çalışan üyeden aidat alarak emekli üyelerine de hizmet verme özelliği bakımından farklı bir konuma sahiptir. Üyesine emeklilik taahhüdünde bulunarak aldığı aidatlarla emeklilik fonu oluşturan vakıf, sandık ve dernekler artık misyonlarını tamamlamışlardır. Onların yerini üyesine yardımlaşma ve dayanışma hizmeti sunan, onların sosyal ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapan bizim gibi kurumlar almıştır. Zira artık vakıfların yeni dönemde sosyal güvenlik işlevi yerine getirme rolleri değişmiştir.

Bildiğiniz üzere Vakfımız, bu gelişen yeni duruma göre çok önceden konumlanmış ve hizmetlerini ona göre sürdürmektedir. Bireysel Emeklilik Kanunu çıkmadan önde kurmuş olduğumuz Sosyal Güvenlik Fonu ile üyelerimizin birikimleri emeklilik fonunda değerlendirilerek maksimum getiri ile kendilerine ödenmekte idi. Bireysel Emeklilik Kanunu’nun çıkması ile artık tasarruf amaçlı birikimler vakıf, dernek veya sandık yerine bireysel emeklilik şirketlerinde toplanmaktadır.

Devlet de teşviklerini bu alana kaydırmıştır. Biz de vakıf olarak Sosyal Güvenlik Fonu’nu 2005 yılı sonunda tasfiye ederek üyelerimizi Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yönlendirdik. Zira devlet, Bireysel Emeklilik Sistemine çeşitli teşvikler verirken vakıf ve sandıklarda ki birikimlerden vergi alarak üyelerin aleyhine bir durumun ortaya çıkmasına sebep oluyordu.

Vakfımız, üyelerinden aldığı aidat karşılığında sabit emeklilik ve ölüm yardımında bulunurken, sunduğu diğer hizmetlerin herhangi birinden faydalanan bir üyemiz ödediği aidatın karşılığını fazlası ile alabilmektedir.

Vakfımızın yapısal olarak aldığı bu pozisyonun ne kadar yerinde olduğu emeklilik taahhüdünde bulunan vakıf, sandık veya derneklerin taahhütlerini yerine getirmekte zorlanmalarından hatta üye birikimlerinin heba olmasından da anlaşılmaktadır.  

Bireysel olarak tasarrufta bulunmak, birikim yapmak isteyen çalışanın yeri vakıflar, dernekler, sandıklar değil, Bireysel Emeklilik Sistemidir. Zira Bireysel Emeklilik sistemine yatırdığınız tutarın yüzde 30’u devlet tarafından sizin hesabınıza anında yatırılmaktadır.

Ayrıca buradaki fonların profesyoneller tarafından ve katılımcının tercihlerine göre yönetilmesi katılımcı için çok önemli bir kazançtır. Hal böyle iken hala çalışanların tasarruf amaçlı birikimlerinin vakıf, dernek veya sandıklar tarafından değerlendirilmesi ve bu fonların Bireysel Emeklilik sisteminin aksine vergiye tabi olması adeta üyelerin cezalandırılması anlamına gelmektedir.

 Değerli Delegelerimiz, 

Vakfımızın bir başka hizmeti de özellikle emekli üyelerimizin şifa bulmak için tercih ettiği dünyanın tescilli en iyi termal suyuna sahip Haymana’da 48 adet 1+1, 24 adet 2+1 olmak üzere toplam 72 adet devremülkümüz pandemi ile ilgili kısıtlamaların kalkması ile yeniden faaliyete geçmiştir. Üyelerimiz, yılın her döneminde oldukça düşük bir ücret karşılığında bu devremülklerden faydalanabilmektedirler. Toplam 1.824 maliki olan devremülk tesisinin işletmesinde yaşanılan sorunlar Vakfımızın aktif çabası sonucu giderilmiş, tesis yapılan iyileştirmeler ile tekrar hizmete sunulmuştur. Termal tesisin yönetici sorumluluğu da alınmış, şahsımın başkanlığında oluşturulan yönetim kurulu diğer bütün maliklerin de onayı ile tesisin yönetimini gerçekleştirmektedirler. Artık üyelerimizin ve ailelerinin son derece hijyenik, sağlıklı, konforlu bir ortamda konaklayıp şifa bulacakları ortam oluşturulmuştur. (Haymana termal suyunun iyi geldiği hastalıklar: Romatizmal hastalıklar ve kireçlenmeler, beyin, omurilik, çocuk felci, solunum yolu hastalıkları, damar sertlikleri, bronşit, astım hastalıkları, bel ve boyun fıtıkları, deri - cilt hastalıkları, böbrek ve safra kesesi kum taşlarının dökülmesi, yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği, kadın hastalıkları)

Vakfımızın, kendi kuruluşu olan DEÇEV Gıda Ltd. Şti. vasıtası ile üyelerimize sunmuş olduğu misafirhane hizmeti üyelerimiz ve üyelerimizin aileleri tarafından beğeni ile karşılanmakta ve yoğun talep görmektedir. Geçtiğimiz dönem yenilediğimiz misafirhanemizde misafirlerimizin güvenli ve konforlu bir şekilde konaklamaları sağlanmaktadır. Çevredeki konaklama yerleri ile kıyaslandığı zaman misafirhanemiz ücretlerinin oldukça avantajlı olduğu görülmektedir. Misafirhanemizde diğer demiryolcuların ve üye yakınlarının da konaklamasına imkan tanınmaktadır.

Üyelerimizin ve üyelerimizin birinci derece yakınlarının (eş, çocuk, kardeş, anne, baba, kayınvalide, kayınpeder) cenazelerinin taşınması ücretsiz olarak uçak kargo ile gerçekleştirilmektedir. Kargo bedeli ile birlikte cenazenin beraberinde ki bir refakatçinin ulaşım bedeli de vakıf tarafından karşılanmaktadır.  Uçağın gitmediği yerlere ise cenazelerin araçla taşınması için tarafımızca yardımcı olunmaktadır.                                                    

Vakfımız, 2019, 2020 ve 2021 yıllarında 350 üyemize 1.602.300,00-TL. emeklilik yardımı, 1.000 üyemize 2.510.475,00-TL. emekli ölüm yardımı, 15 üyemize 104.800,00-TL. faal ölüm yardımı, 195 üyemize 267.950,00-TL. eş ölüm yardımı, 215 üyemize 214.090,00-TL. burs yardımı,  1 üyemize 619,99 TL cenaze taşıma yardım olmak üzere toplam 1.818 üyeye 4.910.885,19-TL. karşılıksız yardım yapılmıştır. Yapılan 4.910.885,19-TL. karşılıksız yardıma karşılık Vakfımızın aynı yıllarda ki aidat geliri 3.067.943,00-TL. olmuştur.

Eğitime özel önem verem Vakfımız, demiryolları bünyesinde ilk kez karşılıksız burs vermeye başlayarak diğer kuruluşlara da örnek olmuştur. Hali hazırda demiryollarında karşılıksız burs veren tek kurum olarak kalmıştır. Vakfımız 2000 yılından bugüne kadar 609 üye veya üye çocuğuna toplam 1.903.910 TL karşılıksız burs vermiştir. Verilen tutarın bugünkü parasal değeri 8.071.127 TL’ye karşılık gelmektedir.

Vakfımızın kullandırdığı kredilerdeki faiz oranlarının düşüklüğü, işlemlerin kolaylığı ve hızı üyelerimize büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Örneğin banka yerine vakfımızdan kredi kullanan bir üyemiz, sağladığı kazançla kredi vadesi süresince en az aidat tutarı kadar avantaj elde etmektedir. Dolayısıyla kredi taksitleri ödeme süresince aidat yükü kendisinden alınmış olmaktadır. Üyelerimizin kredi talepleri, borç sözleşmesinin Vakfımıza ulaşmasının hemen ardından üyelerimizin banka hesaplarına yatırılmaktadır. Aynı şekilde yardım ödemeleri de evrakların Vakfımıza ulaşmasının ardından menfaattarların hesaplarına aynı gün yatırılmaktadır. Ayrıca Bedelli Askerlik Kanunu’nun çıkmasının ardından yeni bir hizmet olarak bedelli askerlik yapmak isteyen üyelerimiz için bedelli askerlik tutarı kadar düşük faizli kredi verilmeye başlanmıştır.

Vakfımızın kullandırdığı kredilerden elde ettiği gelirin Kurumlar Vergisi’ne dahil olduğu yönündeki Maliye Bakanlığı özelgesinden sonra 2011 yılından itibaren Vakfımız önemli bir vergi yükü ile karşı karşıya kalmıştı. Bu süreçte itirazi kayıtla ödeyip dava konusu yaptığımız Kurumlar Vergisi ve Stopaj Vergisi ile ilgili önemli gelişmeler yaşanmıştır. Stopaj vergisi ile ilgili açtığımız tüm davalarda Vakfımız haklı bulunarak ödediğimiz Stopaj Vergilerinin Vakfımıza iadesi sağlanmıştır. Kurumlar Vergisi ile ilgili olarak da verdiğimiz sıkı hukuk mücadelesinin ardından Vergi Mahkemelerinde kazandığımız davalar da Danıştay 4. Dairesi tarafından onanmış ve kesinlik kazanmıştır. 

Vakfımız, 2019, 2020 ve 2021 yıllarında 1.741 üyemize 27.843.500,00-TL. normal kredi, 58 üyemize 942.250,00-TL evlenme kredisi, 50 üyemize 1.420.750,00-TL. konut kredisi, 49 üyemize 822.750,00-TL. engelli kredisi, 150 üyemize 4.282.250,00-TL. araç kredisi, 32 üyemize 241.250,00-TL diğer kredi olmak üzere toplam 2.080 üyemize 35.552.750,00-TL. kredi kullandırmıştır.

Yine bir başka hizmetimiz de; terör ve deprem de dahil olmak üzere üyelerimize yapmış olduğumuz “ferdi kaza sigortası” ile üyelerimizin her türlü kaza sonuçlarına karşı teminat altına alınmasına devam edilmektedir. 2022 yılında 200.000,00.-TL teminatlı ferdi kaza sigortası, bir defaya mahsus ödenen yıllık 59,00.-TL pirimle yapılmıştır. Bu poliçe aynı teminatla bireysel olarak piyasada yatırılmak istenmesi halinde 1.300 ile 2.300 TL arasında bir pirim bedeli talep edilmektedir. Geriye doğru ferdi kaza sigortasından aldığı para ile ev sahibi olan üye eş ve çocuklarının mutluluklarına şahit olduk.

Şunun altını bir kere daha çizerek belirtmek istiyorum ki Vakfımıza aidat ödeyen her üyemiz, Vakfımızdan aldığı herhangi bir hizmet ile ödemiş olduğu aidatları fazlası ile geri almaktadır.    

Değerli Delegelerimiz,

Yaptığımız her türlü yardım ve kullandırdığımız kredilerin ödemeleri günübirlik, süratle yapılırken Vakfımız birikimleri de getirisi yüksek, en verimli yatırım araçlarında değerlendirilmektedir. 

Bununla birlikte Yönetim Kurulumuz, Vakfımızın orta ve uzun vadede ekonomik olarak geleceğini güvenceye alan önemli bir yatırım yapmıştır. Ankara Eskişehir Yolu’nda alınan arsalarımızın bulunduğu bölgede yolların açılması, alt yapı hizmetlerinin gelmeye başlaması ile yapılaşma açısından son zamanlarda hareketlilik gözlenmektedir. Ankara’da konut arzında yaşanan daralma nedeni ile bölgenin hızla gelişeceği öngörülmektedir. Kaldı ki Ankara’da büyük emlak yatırımcıları bölge ile ilgili proje tanıtım ve satış faaliyetlerine başlamışlardır. Daha önceki dönemlerde de bilgilerinize sunulduğu üzere arsamıza brüt 140 m2 üzerinden yaklaşık 530 daire yapılabilmektedir ki bu da Vakfımızın ekonomik olarak geleceğinin güvencesi için çok önemli bir yatırımdır.  

Değerli Delegeler, Muhterem Misafirlerimiz;

Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da Vakfımızın hizmetlerini açık ve şeffaf bir şekilde adil olarak sunmaya, hizmetlerimizi çeşitlendirerek üyelerimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Yapacağımız çalışmalarda her zaman olduğu gibi TCDD bünyesinde bulunan dernek ve sendikalarımızla istişare içinde olarak ortak aklı kullanacağız. Çalışan-emekli, işçi-memur ayrımı yapmadan bütün üyelerimize eşit hizmet sunmak bundan sonra da temel düsturumuzdur. Yönetim kurulu başkanı veya üyeleri hangi şartlarda vakıf hizmetlerinden faydalanıyor ise ülkemizin en ücra köşesinde bulunan üyemiz de aynı şartlarda eşit bir şekilde vakıf hizmetlerinden faydalanmaktadır.

Değerli Dostlar,

Bugün burada kökü derinlerde, geçmişi, gelenekleri olan demiryolu ailesinin mensubu olmanın, bu büyük aileye hizmet etmenin onurunu ve bu ailenin işçisiyle, memuruyla, emeklisi ile bir arada bulunmasının mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

Demiryolu bünyesinde kurulu bulunan işçi ve memur sendikalarımızın tamamının vakıf çatısı altında bir araya gelerek vakfımızı sahiplenmesi ve yönetimde sorumluluk alması vakfımızın gücüne güç katmaktadır. Vakfımıza bugüne kadar destek olan, katkı veren sendikalara, derneklerimize, vakfımızın değerli üyelerine bir kere daha teşekkür ediyorum.

Değerli konuklarımız, sendika ve derneklerimizin değerli temsilcileri;

Burada birlikte oluşumuz ve uzlaşma içerisinde olmamız önemlidir. Bizi bir arada tutan, bizi birleştiren üsluba, söylemlere ve değerlere her zaman ihtiyacımız olduğuna inanıyorum.

Bugün burada konuklarımızdan ve konuşmacılardan yalnızca vakfımızın konuşulmasını, vakfımıza ilişkin görüş ve önerilerin dile getirilmesini, konuk ve delegelerimizden özellikle istirham ediyorum. Sendikal ve siyasi tercihlerimiz elbette farklı olabilecektir. Bunlar bizim zenginliğimizdir. Ancak rekabetlerimizi daha farklı platformlarda dile getirelim. 

Olumlu veya olumsuz eleştirilerinizi bizimle ilgili yapmanızı, eleştirecekseniz eğer bizi eleştirmenizi rica ediyorum. Bugün farklılıklarımızın değil, müştereklerimizin konuşulduğu bir gün olsun. Bu hususta göstereceğiniz hassasiyete şimdiden teşekkür ediyorum.

Bugüne kadar bizden desteğini esirgemeyen siz saygıdeğer delegelerimize, sendika ve derneklerimizin değerli yöneticilerine ve üyelerimize teşekkür ediyor, 10. Olağan Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinizi bir kez daha şahsım ve yetkili kurullarımız adına saygı ile selamlıyorum. 


 Okunma Sayısı : 5834         11 Haziran 2022

Yorumlar

  1. atalay konur 20 Temmuz 2022 04:52

    başkanıma sağlık ve sürekli başarılar dilerim

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 302095

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.